fbpx

כל מה שאתם לא יודעים על המורים המחליפים

הסערה התורנית בנושא החינוך סוערת סביב עניין המורה המחליף שהחליט להעביר שיעור לכיתה ה' בנושא מין אוראלי. לא די בכך הוא ליווה את דבריו בתמונות וסרטונים. זה איום ונורא בעייני. פשוטו כמשמעו. אין שום סיבה שבעולם שהילדים שלנו, ייאלצו להחשף לכאלו תכנים, זה איום ונורא בעיניי שאחרי כל ההגנה וכל ההשתדלויות והמעטפת בה אנו עוטפים את ילדנו, דווקא בבית הספר, במרחב המוגן של הילדים הם נאלצים "ללמוד" על נושאים שבעצם הורסים להם את הילדות.

איך דבר כזה קורה? רבים שואלים ובצדק.

אז אני אספר לכם איך זה קורה ומדוע לצערי  יש סיכוי שנשמע על עוד מקרים כאלו  וגם למה ליבי יוצא דווקא אל הסגנית מנהלת ואל המנהלת בבית הספר בו קרה המקרה הנוכחי.

בואו נתחיל מזה שבכל בית ספר, הבטן הרכה, החולייה החלשה, אזור הדמדומים או כל שם אחר שתרצו לכנות בו את השיעורים בהם מוזמן/מוזמנת מורה להחליף את המורה הקבועה.

מדיניות ההעסקה של מורים מחליפים במערכת החינוך היא שגויה בתכלית ולא מתאימה לעולם החינוך, שכן חינוך טוב מבוסס בין היתר על קשר בין אישי. מרבית המורים המועסקים הם מורים שלא באים בקשר יומיומי או אפילו קשר רציף עם הילדים.

מורות הן כמובן בני אדם, שיכולות להיות חולות, שייתכן ויש להן ילדים חולים, בעלים חולים, הורים חולים וכד'.

למורה המועסקת במשרה מלאה קיימים 28 ימי מחלה. למורה סטודנטית ניתנים יומיים חופש לקראת בחינה. למורה שמתחתנת ניתנים 3 ימי חופש לקראת החתונה ועוד ועוד.  אבל מי ימלא את מקומה של המורה הנעדרת? על הפינה הזו "שכחו" לחשוב.

מה קורה בשעות האלו? בהן נכנסת מורה מחליפה זמנית ביותר לכיתות?

ב א ל ג ן

למה באלגן? ראשית כל בגלל הילדים. כן ילדים תמיד, אבל תמיד מחפשים לפרוץ גבולות ובוחנים את הדמות הסמכותית התורנית.

לכיתה מגיעה מורה מחליפה, ברוב המקרים מדובר במורה בלי הסמכה או ניסיון ותפקידה "להשתלט" על הכיתה. איך היא אמורה לעשות זאת? אפילו את שמות הילדים היא לא יודעת. לפעמים המורה הקבועה השאירה לה "חומר" להעביר, אבל שוב…איך בדיוק? היא לא למדה או התנסתה בזאת בעבר.

לכן, נוצר מצב כאוטי ובו לכיתה מגיעה מורה מחליפה, לעיתים יוצאים עם הכיתה החוצה למשחק חופשי במגרש, לפעמים מקרינים סרט, תכנית, קליפים של סטטיק  ובן אל או כל דרישה אחרת של הילדים. הילדים גם מוציאים את הניידים מהתיקים וגולשים חופשי.

אחריות של מי זה? וודאי תרצו לשאול. ובכן זו אחריות משותפת של משרד החינוך ו…שלנו ההורים שנרדמנו בשמירה. שאנו מאפשרים לכזה מצב לקרות ועוברים על זה בשתיקה דוממת.

הנוהל הקיים במשרד החינוך לוקח את כל כובד האחריות שבמציאת פתרון לשאלה הזו ושם אותו על כתפיה של סגנית המנהלת ומנהלת בי"ס. הן אלו שצריכות למצוא פתרון ראוי להעסקת ואיתור המורה המחליפה. התקציב שניתן להן עומד על כ-35ש"ח לשעה של מילוי מקום.

לדעתי זוהי התנערות! שכן, בעונת החורף אף אחד לא היה מתחלף עם סגנית המנהלת שאמונה על מציאת החלפה למורה חולה.

לפעמים לסגנית יש התראה של 12 שעות למציאת ההחלפה ולפעמים התראה של 12 דקות.

למי מכן האמהות לא קרה שבדרך לגן הילד הקיא עליה? למי קרה שהילד קם עם דלקת עיניים? למי קרה שבאמצע הלילה לילד או אפילו לך עצמך עלה החום?

אז גם לנו זה קורה.

הסגנית צריכה למצוא מילוי מקום מעכשו לעכשו. ובואו נגיד שהשכר שיש לה להציע לא מפתה. בכלל לא מפתה.

בכל בית ספר צריכות להיות מועסקות, באופן קבוע ורציף, מורות שכל תכליתן היא למלא מקום! כמה פשוט!

תאמינו לי, שבעולם בית הספר אין רגע דל, למורה המחליפה תמיד, אבל תמיד יהיה מה לעשות ולמי לעזור.

זה ייקל על הילדים, זה ייקל על המורים ובעיקר זה ימנע את המצב האיום ונורא שמשתרר כעת.

מה צריך בשביל זה? כסף. תקציבים. מימון.

מקווה שלא נשמע על סערות כאלו שוב! אבל יחד עם זאת, משהו בליבי אומר לי שיהיו עוד יהיו כי עד שלא יימצא פתרון הולם וראויי העיניינים, וילדנו יסתבכו!

 

שקט משחקים

בוחרים צבע. כל משתתף בתורו אומר משהו בצבע הנבחר.

הראשון שאין לו משהו חדש בצבע הנבחר נפסל.

שחקן שהמתין למעלה מ-10 שניות עד שהשיב- פסול ויוצא מהמשחק.

תהנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *